Skip to content

539 Corliss Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1945

Last Sale Date
Jan 5, 2024

Property Information

Block523
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page05

Building Details

Building Class16
Description1.5SFG3
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,599
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
22%
Improvement Value:$177,300
78%
Total Assessment$227,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,331+8.3%
2024$9,538+3.0%
2023$9,258+0.8%
2022$9,187+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1945