Skip to content

186 Hagerty Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2021

Property Information

Block601
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SBG1
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,435
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,500
27%
Improvement Value:$125,900
73%
Total Assessment$172,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,836+8.3%
2024$7,234+3.0%
2023$7,022+0.8%
2022$6,968+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 1560, Page 242

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 1324, Page 289

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 1052, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1930