Skip to content

635 Ferguson Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1935

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 29, 2020

Property Information

Block601
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page06

Building Details

Building Class17
Description2S-B
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,448
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,500
23%
Improvement Value:$159,400
77%
Total Assessment$205,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,358+8.3%
2024$8,640+3.0%
2023$8,386+0.8%
2022$8,322+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,448DeedBook 3076, Page 1Recorded7/24/2020

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 916, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1935