Skip to content

13 Joseph StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1940

Owner
---
Last Sale Price
$252,500
Last Sale Date
Feb 21, 2025

Property Information

Block705
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page07

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage870
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,300
23%
Improvement Value:$77,000
77%
Total Assessment$100,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,559+8.3%
2024$4,209+15.5%
2023$3,645+0.8%
2022$3,618+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$252,500
Sq Ft870DeedBook 3485, Page 272Recorded3/7/2025

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft870DeedBook 3242, Page 44Recorded2/24/2022

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 1952, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1940