Skip to content

551 Grace AvenuePhillipsburg, NJ 08865

Built 1952

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Nov 5, 2022

Property Information

Block522
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page05

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage884
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
41%
Improvement Value:$65,600
59%
Total Assessment$111,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,072+8.3%
2024$4,683+3.0%
2023$4,545+0.8%
2022$4,511+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft884DeedBook 3310, Page 108Recorded11/16/2022

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft884DeedBook 2941, Page 122Recorded3/6/2019

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 1537, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1952