Skip to content

91 Summit Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$199,000
Last Sale Date
Sep 30, 2022

Property Information

Block809
Lot10
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page08

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,512
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,600
24%
Improvement Value:$74,800
76%
Total Assessment$98,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,472+8.3%
2024$4,129+11.6%
2023$3,698+0.8%
2022$3,670+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$199,000
Sq Ft1,512DeedBook 3307, Page 12Recorded11/1/2022

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 2328, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1900