Skip to content

111 Summit Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Mar 22, 2021

Property Information

Block809
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page08

Building Details

Building Class45
Description2SFG3
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,568
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,400
23%
Improvement Value:$93,800
77%
Total Assessment$121,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,509+8.3%
2024$5,086+3.0%
2023$4,936+0.8%
2022$4,899+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000
Sq Ft1,568DeedBook 3147, Page 89Recorded3/29/2021

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 1908, Page 24

Property Sale

SaleMulti
$56,500
DeedBook 1659, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1900