Skip to content

72 Summit Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1910

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
May 14, 2024

Property Information

Block810
Lot38
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page08

Building Details

Building Class45
Description2SBG1
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage2,737
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
17%
Improvement Value:$109,300
83%
Total Assessment$131,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,990+8.3%
2024$5,530+3.0%
2023$5,368+0.8%
2022$5,327+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft2,737DeedBook 3427, Page 223Recorded5/29/2024

Property Sale

Sale
$194,718
DeedBook 2007, Page 173

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 1752, Page 284

Property Sale

Sale
$56,950
DeedBook 1330, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1910