Skip to content

85 Filmore Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Last Sale Price
$119,500
Last Sale Date
Nov 16, 2009

Property Information

Block811
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page08

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,100
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,300
29%
Improvement Value:$58,300
71%
Total Assessment$81,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,709+8.3%
2024$3,424+3.0%
2023$3,324+0.8%
2022$3,298+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$119,500
DeedBook 2286, Page 61

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 2142, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1920