Skip to content

55 Harris Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Last Sale Price
$124,500
Last Sale Date
Nov 17, 2003

Property Information

Block904
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page09

Building Details

Building Class16
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,104
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,900
25%
Improvement Value:$62,700
75%
Total Assessment$83,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,800+8.3%
2024$3,508+3.0%
2023$3,405+0.8%
2022$3,379+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$124,500
DeedBook 1897, Page 137

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 1834, Page 320

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 1411, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1920