Skip to content

101 Glen Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
May 19, 2021

Property Information

Block812
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page08

Building Details

Building Class16
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,577
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,600
18%
Improvement Value:$111,000
82%
Total Assessment$134,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,118+8.3%
2024$5,648+3.0%
2023$5,482+11.0%
2022$4,941+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000
Sq Ft1,577DeedBook 3165, Page 52Recorded6/3/2021

Property Built

Built

Year Built: 1900