Skip to content

46 Evelyn AvenuePhillipsburg, NJ 08865

Built 1948

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
May 16, 2019

Property Information

Block813
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page08

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,512
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,100
19%
Improvement Value:$108,700
81%
Total Assessment$134,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,127+8.3%
2024$5,656+3.0%
2023$5,490+0.8%
2022$5,449+0.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 2966, Page 212Recorded6/6/2019

Property Sale

Sale
$151,700
DeedBook 1962, Page 49

Property Sale

Sale
$83,900
DeedBook 1615, Page 113

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 1322, Page 222

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 1034, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1948