Skip to content

219 Hudson Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Last Sale Price
$69,900
Last Sale Date
Nov 26, 1997

Property Information

Block813
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page08

Building Details

Building Class16
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,924
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,800
18%
Improvement Value:$120,100
82%
Total Assessment$145,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,631+8.3%
2024$6,122+3.0%
2023$5,943+0.8%
2022$5,897+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 1544, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1920