Skip to content

37-39 Evelyn AvenuePhillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Last Sale Price
$54,101
Last Sale Date
Sep 30, 2011

Property Information

Block814
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page08

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,264
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,600
21%
Improvement Value:$94,800
79%
Total Assessment$119,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,427+8.3%
2024$5,010+3.0%
2023$4,863+0.8%
2022$4,826+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$54,101
DeedBook 2393, Page 269

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 1830, Page 182

Property Sale

Sale
$56,320
DeedBook 1520, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1920