Skip to content

126 Chambers Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$19,500
Last Sale Date
Mar 18, 2010

Property Information

Block905
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page09

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,580
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,800
25%
Improvement Value:$58,900
75%
Total Assessment$78,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,577+8.3%
2024$3,302+3.0%
2023$3,205+0.8%
2022$3,181+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$19,500
DeedBook 2307, Page 297

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 1828, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1900