Skip to content

128 Chambers Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$64,900
Last Sale Date
Feb 12, 2003

Property Information

Block905
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page09

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,800
29%
Improvement Value:$49,300
71%
Total Assessment$69,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,141+8.3%
2024$2,899+3.0%
2023$2,814+0.8%
2022$2,793+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$64,900
DeedBook 1860, Page 262

Property Sale

Sale
$51,500
DeedBook 1789, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1900