Skip to content

1 Tyndall Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1890

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Mar 15, 2021

Property Information

Block913
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page09

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningB-3
Sq Footage1,428
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,100
17%
Improvement Value:$63,900
83%
Total Assessment$77,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,500+8.3%
2024$3,231+15.3%
2023$2,802+0.8%
2022$2,781+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,428DeedBook 3145, Page 74Recorded3/22/2021

Property Sale

Sale
$209,000
DeedBook 2045, Page 86

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 1970, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1890