Skip to content

38 Market Street

Phillipsburg, NJ 08865

Commercial

Last Sale Price
$270,374
Last Sale Date
Feb 21, 2014

Property Information

Block918
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page09

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
ZoningB-3
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,300
34%
Improvement Value:$80,000
66%
Total Assessment$121,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,513+8.3%
2024$5,090+3.0%
2023$4,941+0.8%
2022$4,903+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$270,374

From:

To:

DeedBook 2548, Page 299Recorded5/7/2014

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 2234, Page 343

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 1395, Page 347