Skip to content

42 Route 519

Bloomsbury, NJ 08804

Built 1949

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Nov 26, 2018

Property Information

Block107
Lot13
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,123
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
36%
Improvement Value:$91,100
64%
Total Assessment$142,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,193+1.4%
2024$6,107+5.1%
2023$5,813+3.2%
2022$5,633+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$165,000

From: SLOYER, WALLACE R & BROOKE L

To: HOFFMAN, GARRETT & CATHERINE

Sq Ft1,123DeedBook 2919, Page 235Recorded12/12/2018

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 842, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1949