Skip to content

610 Route 627

Bloomsbury, NJ 08804

Built 1957

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 28, 2022

Property Information

Block118
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,152
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
40%
Improvement Value:$105,500
60%
Total Assessment$174,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,605+1.4%
2024$7,500+8.9%
2023$6,889+3.3%
2022$6,667+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,152DeedBook 3275, Page 280Recorded7/5/2022

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 1713, Page 163

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 1374, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1957