Skip to content

59 Mellicks Woods Road

Phillipsburg, NJ 08865

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2003

Property Information

Block108
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$19,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$859+1.5%
2024$847+5.1%
2023$806+3.2%
2022$781+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 1815, Page 139