Skip to content

96 Route 519

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1787

Last Sale Price
$282,500
Last Sale Date
Oct 30, 2020

Property Information

Block108
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,512
Acreage2.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,600
40%
Improvement Value:$95,900
60%
Total Assessment$159,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,951+1.4%
2024$6,855+16.0%
2023$5,911+3.3%
2022$5,720+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$282,500
Sq Ft1,512DeedBook 3135, Page 259Recorded2/18/2021

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 1118, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1787