Skip to content

327 River Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1855

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 6, 1995

Property Information

Block112
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,596
Acreage2.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
52%
Improvement Value:$113,600
48%
Total Assessment$236,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,311+1.4%
2024$10,169+5.1%
2023$9,679+3.2%
2022$9,379+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1855