Skip to content

256 Route 627

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 1999

Property Information

Block117
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page23.1

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,497
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,400
44%
Improvement Value:$86,100
56%
Total Assessment$152,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,646+1.4%
2024$6,554+5.1%
2023$6,239+3.2%
2022$6,045+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 1209, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1880