Skip to content

198 Route 627

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1851

Last Sale Date
Sep 21, 2015

Property Information

Block116
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page23.1

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,540
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,400
40%
Improvement Value:$96,200
60%
Total Assessment$161,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,793+1.5%
2024$6,696+5.3%
2023$6,361+3.3%
2022$6,156+1.9%
Property History

Property Sale

Sale

From: KULP, JR, WOODROW

To: KULP, JR, WOODROW

Sq Ft1,540DeedBook 2645, Page 33Recorded10/19/2015

Property Built

Built

Year Built: 1851