Skip to content

158 Route 627

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1880

Last Sale Price
$174,500
Last Sale Date
Nov 23, 2020

Property Information

Block116
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page23.1

Building Details

Building Class15
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage697
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,900
30%
Improvement Value:$72,500
70%
Total Assessment$103,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,506+1.4%
2024$4,444+5.1%
2023$4,230+3.2%
2022$4,099+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$174,500
Sq Ft697DeedBook 3116, Page 24Recorded12/9/2020

Property Sale

Sale
$164,000

From:

To:

Sq Ft697DeedBook 2717, Page 247Recorded10/20/2016

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 1795, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1880