Skip to content

319 Victory Ave

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1952

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Dec 8, 2014

Property Information

Block16.02
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class16
Description1SB
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,822
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
37%
Improvement Value:$109,800
63%
Total Assessment$173,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,565+1.4%
2024$7,461+5.1%
2023$7,102+3.2%
2022$6,882+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000

From:

To:

Sq Ft1,822DeedBook 2588, Page 348Recorded12/22/2014

Property Built

Built

Year Built: 1952