Skip to content

132 Liberty Blvd

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1949

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block24.01
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,842
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,400
35%
Improvement Value:$122,900
65%
Total Assessment$188,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,206+1.4%
2024$8,093+5.1%
2023$7,703+3.2%
2022$7,464+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,842DeedBook 2668, Page 114Recorded2/11/2016

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 1103, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1949