Skip to content

694 Hawk Ave

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1921

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Sep 14, 2022

Property Information

Block42
Lot11
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage1,599
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,800
38%
Improvement Value:$53,500
62%
Total Assessment$86,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,761+1.4%
2024$3,709+13.1%
2023$3,281+3.5%
2022$3,171+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,599DeedBook 3298, Page 150Recorded9/27/2022

Property Built

Built

Year Built: 1921