Skip to content

401 March Blvd

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1952

Last Sale Price
$218,500
Last Sale Date
Mar 20, 2015

Property Information

Block56
Lot17
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,618
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
40%
Improvement Value:$101,200
60%
Total Assessment$168,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,330+1.4%
2024$7,229+5.1%
2023$6,881+3.2%
2022$6,667+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$218,500

From:

To:

Sq Ft1,618DeedBook 2604, Page 27Recorded3/30/2015

Property Sale

Sale
$174,500

From:

To:

Sq Ft1,618DeedBook 2566, Page 236Recorded8/18/2014

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 1699, Page 134

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 952, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1952