Skip to content

318 Middlesex St

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 30, 2021

Property Information

Block48
Lot12
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,176
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
43%
Improvement Value:$81,800
57%
Total Assessment$144,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,289+1.4%
2024$6,202+5.1%
2023$5,903+3.2%
2022$5,720+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 1626, Page 84

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 999, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1927