Skip to content

309 Sussex St

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1950

Last Sale Date
Jan 14, 2013

Property Information

Block53
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,310
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,800
46%
Improvement Value:$82,700
54%
Total Assessment$153,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,690+1.4%
2024$6,597+5.1%
2023$6,280+3.2%
2022$6,085+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950