Skip to content

311 March Blvd

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1942

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Sep 22, 1998

Property Information

Block55
Lot10
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,234
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,400
49%
Improvement Value:$71,900
51%
Total Assessment$140,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,114+1.4%
2024$6,030+5.1%
2023$5,740+3.2%
2022$5,561+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 1587, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1942