Skip to content

333 March Blvd

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 22, 2005

Property Information

Block55
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,400
40%
Improvement Value:$102,400
60%
Total Assessment$170,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,443+1.4%
2024$7,341+5.1%
2023$6,987+3.2%
2022$6,771+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1947