Skip to content

203 Liggett Blvd

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1968

Last Sale Price
$385,900
Last Sale Date
Apr 25, 2022

Property Information

Block64
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,210
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,400
28%
Improvement Value:$171,900
72%
Total Assessment$240,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,472+1.4%
2024$10,328+5.1%
2023$9,831+3.2%
2022$9,525+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$385,900
Sq Ft2,210DeedBook 3276, Page 110Recorded7/6/2022

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 1863, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1968