Skip to content

210 Ohio Ave

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1953

Last Sale Date
Jan 9, 2063

Property Information

Block64
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,680
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,400
38%
Improvement Value:$113,300
62%
Total Assessment$181,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,918+1.4%
2024$7,809+5.1%
2023$7,433+3.2%
2022$7,203+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$136,500
DeedBook 1258, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1953