Skip to content

506 Ohio Ave

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1969

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jun 20, 2016

Property Information

Block67
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,148
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
34%
Improvement Value:$131,900
66%
Total Assessment$200,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,755+1.4%
2024$8,635+5.1%
2023$8,219+3.2%
2022$7,964+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,148DeedBook 2693, Page 131Recorded6/27/2016

Property Sale

Sale
$270,900
DeedBook 2071, Page 8

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 1224, Page 228

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 1055, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1969