Skip to content

796 Pa Ave

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1969

Last Sale Price
$147,900
Last Sale Date
May 15, 1987

Property Information

Block67
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class17
Description2S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,004
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
34%
Improvement Value:$136,200
66%
Total Assessment$205,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,943+1.4%
2024$8,820+5.1%
2023$8,395+3.2%
2022$8,134+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$147,900
DeedBook 1031, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1969