Skip to content

535 Liberty Blvd

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Jan 28, 2025

Property Information

Block7
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,336
Acreage0.87

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,900
44%
Improvement Value:$84,800
56%
Total Assessment$152,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,655+1.4%
2024$6,563+5.1%
2023$6,247+3.2%
2022$6,053+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$35,000
Sq Ft1,336DeedBook 3481, Page 30Recorded2/11/2025

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 2377, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1950