Skip to content

591 Lee Ave.

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1925

Last Sale Price
$174,000
Last Sale Date
Jun 19, 2002

Property Information

Block84.01
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,689
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,200
38%
Improvement Value:$106,700
62%
Total Assessment$170,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,448+1.4%
2024$7,345+5.1%
2023$6,992+3.2%
2022$6,774+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 1816, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1925