Skip to content

741 High Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1932

Last Sale Price
$154,900
Last Sale Date
May 2, 2002

Property Information

Block87
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,792
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,400
40%
Improvement Value:$98,100
60%
Total Assessment$162,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,082+1.4%
2024$6,984+5.1%
2023$6,648+3.2%
2022$6,442+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$154,900
DeedBook 1805, Page 337

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 1216, Page 107

Property Sale

Sale
$22,100
DeedBook 1187, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1932