Skip to content

590 Ringwood Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1947

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
May 30, 2018

Property Information

Block90
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPohatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,237
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
47%
Improvement Value:$72,200
53%
Total Assessment$136,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,927+1.4%
2024$5,845+5.1%
2023$5,564+3.2%
2022$5,391+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,237DeedBook 2864, Page 224Recorded6/6/2018

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 1364, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1947