Skip to content

61 State St

Washington, NJ 07882

Built 1910

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Apr 11, 2003

Property Information

Block10.02
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2S-F-X-3UG
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,342
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,800
31%
Improvement Value:$111,000
69%
Total Assessment$160,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,981+8.1%
2024$8,309+2.5%
2023$8,104-2.3%
2022$8,299+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 1865, Page 237

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 1781, Page 347

Property Sale

Sale
$23,912
DeedBook 1753, Page 33

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 819, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1910