Skip to content

228 Belvidere Ave

Washington, NJ 07882

Built 1900

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jul 28, 2016

Property Information

Block35
Lot40
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2S-F-X
Dwellings1
ZoningOB
Sq Footage2,368
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,000
25%
Improvement Value:$131,000
75%
Total Assessment$174,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,718+8.1%
2024$8,991+2.5%
2023$8,770-2.3%
2022$8,980+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft2,368DeedBook 2702, Page 76Recorded8/8/2016

Property Sale

Sale
$149,000

From:

To:

Sq Ft2,368DeedBook 2567, Page 112Recorded8/22/2014

Property Built

Built

Year Built: 1900