Skip to content

37 N Wandling Ave

Washington, NJ 07882

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2024

Property Information

Block10.02
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class15
Description1S-F-L-1UG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage714
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,600
50%
Improvement Value:$34,500
50%
Total Assessment$69,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,859+8.1%
2024$3,570+2.5%
2023$3,483-2.3%
2022$3,566+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$85,000
Sq Ft714DeedBook 3393, Page 11Recorded12/8/2023

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 1103, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1900