Skip to content

333 W Washington Ave

Washington, NJ 07882

Built 1920

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
May 12, 2006

Property Information

Block101
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-L-1UG
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage1,382
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,900
27%
Improvement Value:$75,700
73%
Total Assessment$103,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,786+8.1%
2024$5,353+2.5%
2023$5,221-2.3%
2022$5,347+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 2082, Page 318

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 1690, Page 170

Property Sale

Sale
$63,900
DeedBook 903, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1920