Skip to content

10 N Prospect St

Washington, NJ 07882

Built 1953

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Nov 9, 2018

Property Information

Block9
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1S-B-F
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,370
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,600
32%
Improvement Value:$112,300
68%
Total Assessment$165,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,266+8.1%
2024$8,572+2.5%
2023$8,361-2.3%
2022$8,562+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,370DeedBook 2916, Page 193Recorded12/3/2018

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1527, Page 318

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 1213, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1953