Skip to content

114-116 W Washington Ave

Washington, NJ 07882

Built 1901

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 1, 2011

Property Information

Block11.01
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L-3UG
Dwellings2
ZoningOB
Sq Footage3,204
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,900
18%
Improvement Value:$123,900
82%
Total Assessment$151,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,478+8.1%
2024$7,844+2.5%
2023$7,651-2.3%
2022$7,834+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 1674, Page 333

Property Sale

Sale
$128,500
DeedBook 1425, Page 214

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 1247, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1901