Skip to content

194 Broad St

Washington, NJ 07882

Built 1901

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 2025

Property Information

Block88
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-X-1UG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage3,470
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
22%
Improvement Value:$137,400
78%
Total Assessment$175,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,796+8.1%
2024$9,063+2.5%
2023$8,840-2.3%
2022$9,052+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$251,000
Sq Ft3,470DeedBook 3172, Page 93Recorded6/28/2021

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 1531, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1901