Skip to content

89 W Johnston St

Washington, NJ 07882

Built 1900

Last Sale Price
$192,500
Last Sale Date
Mar 31, 2006

Property Information

Block14.02
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class43
Description2S-F-X
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,572
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,600
42%
Improvement Value:$64,200
58%
Total Assessment$110,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,188+8.1%
2024$5,725+2.5%
2023$5,584-2.3%
2022$5,718+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$192,500
DeedBook 2072, Page 190

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 1778, Page 243

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 1251, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1900